Moje fotografická výbava


FOTOGRAFICKÁ VÝBAVA

Červen 2022, autor článku Jakub Stolarik, na stránce se stále pracuje

Micro Four Thirds je všestranný a vysoce mobilní systém, který splňuje všechny druhy potřeb fotografů a hledá optimální rovnováhu mezi vysokou kvalitou obrazu, kompaktností a nízkou hmotností ve fotoaparátech s výměnnými objektivy. Tento otevřený standard vám dává svobodu kombinovat těla fotoaparátů a výměnné objektivy od různých výrobců.

Řada fotoaparátů LUMIX G přináší dokonalý systém pro profesionální potřeby současných filmařů, fotografů i těch, kdo se věnují oběma těmto oborů. Využívá nejnovější funkce a technologie, které jsou integrovány v jeho lehkém a kompaktním bezzrcadlovém těle.

Systém řady LUMIX G doplňuje široká škála objektivů Leica vyrobených v souladu s nejvyššími standardy kvality, od širokoúhlých po telefotografických objektivů pro vaše konkrétní potřeby.

S objektivy M.Zuiko dostanete ze svých fotografií maximum. Jsou konstruovány dle přísných standardů a disponují přesně obráběnými čočkami s nízkým clonovým číslem. Řada M.Zuiko PRO zahrnuje prvotřídní optiku s kovovou konstrukcí a utěsnění vůči povětrnostním vlivům. Stejně jako naše fotoaparáty jsou objektivy M.Zuiko kompaktní a nabízejí obrazovou kvalitu srovnatelnou s mnohem většími objektivy. To vše vám pomůže odpoutat se a více fotografovat.

7Artisans je skupina Čínských nadšenců, kteří se spolu sešli na jedné letní večeři v roce 2015. Na které spolu diskutovali o své společné vášni, kterou je fotografování. Někdo se zajímal o optický design, zatímco jiní měli zkušenosti v řízení továrních výrobních linek a jeden z nich byl nadšeným sběratelem čoček Leica. Tato skupinka nadšenců došla ke stejnému závěru, že pokud by zapojili své dovednosti, tak by byli schopni spolupracovat a mohli tak vytvořit nové vysoce kvalitní originální objektivy pro moderní fotoaparáty. A tak započal projekt 7Artisans.

V září v roce 2016 se podařilo vyvinout první sériově vyráběné objektivy, ale v průběhu tohoto mladého projektu se několik členů rozhodlo tuto myšlenku a tento projekt opustit. Nakonec zůstalo pouze sedm členů, kteří v tomto projektu chtěli pokračovat a tak vznikl název společnosti 7Artisans, právě díky sedmi členům, kteří projektu od začátku věřili a ztělesňovali tak ducha „řemeslníků v překladu artisan“.

Tato společnost se zabývá produkcí pouze manuálních objektivů, pro jejichž výrobu jsou použity pouze původní kvalitní kovové a optické materiály. Tato společnost tak dokázala vyvinout portfolio velice cenově dostupných objektivů s dobrou optickou kvalitou a velmi kvalitním zpracováním. Tyto objektivy jsou uzpůsobeny pro platformy CANON EOS-M, Fujifilm FX, SONY E, OLYMPUS a PANASONIC M4/3.


V roce 2018 jsem začal používat systém M4/3 (mikro čtyři třetiny) do tohoto systému jsem vstoupil s fotoaparátem od společnosti Olympus. V porovnání s předešlou technikou od Nikonu, která byla postavena na systému čipu APSc je má současná technika lehčí a menší, při zachování rozmanitosti ohnisek, vybavení a kvality nevyjímaje. Na této stránce jsou uvedeny jednotlivé komponenty mé aparatury, která se bude postupem času rozrůstat a případně i měnit. Níže pod technikou je uveden přehled softwarového a hardwarového vybavení mé foto komory, ve které se odehrává postproces mých fotografií.

Tento stav je k červnu 2022, pokud Vás zajímají mé zkušenosti a recenze na jednotlivé komponenty mé výbavy, můžete se podívat na mé nové stránky s recenzemi.


FOTOAPARÁTY (TĚLA)

Panasonic Lumix DC-GX9

Panasonic Lumix DC-GX9 je pro mne pro své kompaktnější rozměry fotoaparátem na turistických výletech, nebo procházkách, kde se nechci zatěžovat větší technikou, ale chci stále pořizovat kvalitní snímky. Géixdevítka disponuje 20 MPix snímačem formátu Micro 4/3, bez low-pass filtru. Je to v podstatě odlehčená varianta modelu “GéDevět” (G9), ale na rozdíl od ní zde nečekejte například utěsnění proti vlhku a prachu. Je vybaven hledáčkem s rozlišením 2,7 mil. bodů a možností vyklopení o 90° vzhůru. Dále má dotykový výklopný displej s rozlišením 1,2 milionu bodů. Nabízí také nový režim L/Monochrome D Photo Style pro fanoušky černobílé fotografie.

Tímto fotoaparátem jsem udělal tlustou čáru za fotoaparáty značky Olympus. Ne proto, že by fotoaparáty od Olympusu byly úplně špatné, ale prostě jsem si nemohl zvyknout na jejich neintuitivní ovládání a strukturu menu, přechodem na G9 jsem si oblíbil panasoňácké menu a ovládání natolik, že jsem se zbavil obou fotoaparátu Olympus OM-D E-M5 mark II a mark III a pořídil si místo nich tento kompaktní model GX9. Nyní mám naprosto identické menu na obou přístrojích a nemám už v hlavě chaos, při hledání funkcí, když si do rukou vezmu G9, nebo GX9. Mohu se tak plně soustředit pouze na svou tvorbu a kompozici.

Panasonic Lumix DC-G9

Panasonic Lumix DC-G9 je vybavený 20,3megapixelovým Live-Cmos senzorem bez low pass litru, který poskytuje pomocí technologie pixel shift fotografie v super vysokém rozlišení 80megapixlů v RAW i JPEG. Je vybavený 5-osým mechanickým stabilizátorem II. generace, který může v kombinaci se stabilizovaným objektivem stabilizovat až o 6,5 EV. Automatické ostření DFD a kontrastní ostří v 0,04s (480fps) pro jednorázové i kontinuální ostření. Využijete 225 ostřících zón s možností volného výběru a vytváření skupin. G9 umožňuje sériové snímání s elektronickou závěrkou až 60fps (RAW buffer 50 sn.) v plném rozlišení. 4K a 6K Photo mode s Post Focus s možností změny zaostření až po pořízení snímku, PreBurst s možnost pořízení až 30/60 snímků 1s před samotným zmáčknutím spouště, Focus Stacking s možností nastavení libovolné hloubky ostrosti až po pořízení snímku. G9 je vybavený duálními sloty na SD UHS-II karty

Fotoaparát Panasonic Lumix DC-G9 je mým hlavním nástrojem pro mou tvorbu, jedná se o fotoaparát pro opravdové profíky 🙂 . Tento fotoaparát byl uveden na trh již na začátku roku 2018. Jedná se o nejvyšší model v řadě G (G = systém pro M4/3). Někdo by si mohl myslet, že v současné době po čtyřech letech uvedení G9 na trh je tento model již zastaralý, ale opak je pravdou. Ve své době svého zrodu byl tento fotoaparát velice nadčasový a to hlavně svým vybavením a ovládacími prvky. V porovnání s profi řadou fotoaparátů značky OLYMPUS OM-D E-M1 Mark II byla G9 jednoznačně na špici. I po příchodu nové verze OLYMPUSu OM-D E-M1 Mark III byla G9 jednoznačným konkurentem na trhu a stále udržovala prvenství co se týče svého firmwaru. A právě díky své výbavě a neustálého vylepšování firmwaru dosahuje tento fotoaparát vynikajícího hodnocení na prvních místech žebříčku profi fotoaparátů v oblasti systému M4/3 i když používá zastaralejší systém ostření bez fázové detekce, kterou využívají fotoaparáty značky OLYMPUS. V současné době je tento fotoaparát nejlepší volbou co se týče poměru výkon cena pro M4/3.

Co se týče mého názoru, spíše se přikláním k politice Panasonicu, která je postavena na kvalitní podpoře – zlepšování a aktualizací firmwarů. Perfektním příkladem je tomu právě G9. Fotoaparát s velice dobrým hardwarem, ergonomií a ovládacími prvky je díky svému aktualizovanému firmwaru stále dobře hodnoceným produktem i po čtyřech letech od svého zrození. Naproti tomu politika značky OLYMPUS (dnes již OM SYSTEM) je postavena na tom, že když vydají nový model fotoaparátu, tak již nevydávají aktualizace firmwaru pro starší modely, které jsou a byly by stále hardwarově na perfektní úrovni a čímž Vás OM SYSTEM tlačí do toho, aby jste starší model přestali používat a zakoupili si tak jejich novinku. Jejich politika je tak více cílena na peněženky jejich uživatelů. To byl jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl, pro tělo od výrobce Panasonic. Ale abych pouze nehanil značku OM SYSTEM (OLYMPUS) tak, na druhou stranu jejich objektivy dosahují velice dobrých výsledků a za přijatelné peníze a tak se moje výbava skládá z těla Panasonic G9 + objektivy od stejnojmenné značky Panasonic a pak i od značky OLYMPUS viz popis objektivů níže.


OBJEKTIVY

Seznam vlastních moderních objektivů:

Název objektivuPopis objektivu
7Artisans 7,5mm F2,8 „Rybí oko“ Pevný manuální objektiv – rybí oko, vhodný pro krajinu, architekturu a experimenty s perspektivou
7Artisans 12 mm F2.8Pevný manuální objektiv – širokoúhlý objektiv vhodný pro krajinu, architekturu (na noční oblohu se nehodí deformuje tvary hvězd)
7Artisans 25mm F1,8Pevný manuální objektiv – po přepočtu crop faktoru se jedná o perfektní světelnou, ostrou padesátku pro reportáže a jiné.
Panasonic Lumix DG 25 mm F1,7Pevný objektiv – po přepočtu crop faktoru se jedná o klasickou světelnou padesátku pro reportáže a jiné.
Olympus M.Zuiko 45 mm F1,8Pevný objektiv – světelný portrétní objektiv
Olympus M.ZUIKO ED 12-40 mm F2,8 PROZoom – profesionální, světelný, velice ostrý objektiv vhodný pro krajinky, architekturu a pro astro fotografie (noční oblohu)
Olympus M.ZUIKO ED 40-150 mm F2,8 PROZoom – profesionální, světelný, velice ostrý tele objektiv vhodný pro sport, wildlife, portréty i krajinu
Panasonic Lumix G VARIO 100-300mm F4,0-5,6 II Power O.I.S.Zoom – tele objektiv pro wildlife

Seznam vlastních starých objektivů s bajonetem (se závitem) M42

Výrobce, typ objektivuPopis objektivu, využití
PENTACON auto 1,8/50klasická světelná padesátka
PENTACON auto 2.8/135ideální na portréty
PENTACON 2.8/135 – zebraideální na portréty
PENTACON 4/200teleobjektiv
HELIOS 44M 2/5858mm F2 – vhodný pro experimentální uměleckou tvorbu
DANUBIGON 2,8/135ideální na portréty

POPIS OBJEKTIVŮ OLYMPUS (OM-SYSTEM)

Olympus M.ZUIKO ED 12-40 mm F2.8 PRO

Robustní konstrukce M.Zuiko Digital ED 12‑40mm F2.8 PRO je navržena tak, aby při nízké váze a kompaktních rozměrech splnila veškeré potřeby profesionálního fotografa. Konstantní vysoká světelnost 2.8 v celém rozsahu ohniskových vzdáleností umožňuje spolu s vyspělými technologiemi vytváření vysoce kvalitních snímků v širokém spektru fotografických stylů, bez ohledu na světelné podmínky a vzdálenost.

M.Zuiko Digital ED 40‑150mm F2.8 PRO

Teleobjektiv přinášející absolutně nejvyšší obrazovou kvalitu, jakou je fotoaparát schopen nabídnout. Mimořádně kompaktní a lehký M.Zuiko Digital 40‑150mm F2.8 PRO nabízí na objektiv této profi třídy ohromující mobilitu. Tento výkonný objektiv také nabízí rychlý autofokus, minimální zaostřovací vzdálenost 50 cm při všech ohniskových vzdálenostech a další nezbytné profi funkce pro fotografování svateb, divoké přírody a sportu.

Olympus M.ZUIKO 45 mm f/1,8 ET-M4518

Objektiv s ohniskem 45mm (ekv. 90mm), který je vhodný především na portréty. Kromě velmi malých rozměrů poskytuje také unikátní obrazový výstup a vysokou světelnost 1:1.8.

POPIS OBJEKTIVŮ PANASONIC

Panasonic Lumix DG 25 mm f/1,7 (H-H025ME-K)

Panasonic Lumix DG 25mm f/1,7 černý je kvalitní objektiv s výbornou světelností určený pro fotoaparáty bajonetu micro 4/3. Ekvivalentní ohnisková vzdálenost 50mm odpovídá zornému úhlu a perspektivě lidského zraku. Tento nový obbjektiv podporuje vysokorychlostní přenos signálu (až 240 obr/s) a je tedy kompatibilní s mimořádně rychlým a přesným systémem automatického ostření s technologií DFD (Depth From Defocus), kterou jsou vybaveny nové fotoaparáty Panasonic LUMIX G.

Panasonic Lumix G VARIO 100-300 mm f/4,0-5,6 II Power O.I.S.

objektiv pro foto a video, rychlé automatické ostření a práci v nepříznivých podmínkách – Uzavřený proti vodě prachu, pevný a odolný design pro pravidelné využití. podporuje rychlé ostření: Max.240-fps sensor drive pro vysokorychlostní zaostřování.

Popis manuálních OBJEKTIVŮ 7Artisans

7Artisans 7,5mm f/2,8 „Rybí oko“

Malý velikostí, velký fotografií. Objektiv 7artisans 7,5 mm f/2,8 je objektiv, který se svým úhlem záběru odpovídá ohniskové vzdálenosti 15 mm (ekv. 35mm full frame). Objektiv je plně manuální s velikostí 6,3 cm x 6,3 cm. Jeho optická soustava se skládá z 11 členů v 10 skupinách z nichž každý nese speciální vrstvy pro udržení kvality obrazu i v náročnějších světelných podmínkách. V jeho srdci najdeme 11 lamelovou clonu. Váží 278 gramů a je celý vyroben z kovu se zabudovanou sluneční clonou.

7ARTISANS 12 mm f/2,8

7ARTISANS 12 mm f/2,8 pro MFT je kompaktní širokoúhlý objektiv pro Olympus A Panasonic M4/3 bezzrcadlovky. Je plně manuální, vhodný pro krajiny, interiér a architektonické objekty vyžadující široké zorné pole. Výhody clony objektivu f / 2,8 umožňují pracovat i v horších světelných podmínkách a také pomáhají udržovat malou hloubku ostrosti.

7ARTISANS 25 mm f/1,8 HD.MC

7ARTISANS 25 mm f/1,8 HD.MC pro MFT je kompaktní a všestranný objektiv MFT. JEdná se o plně manuální objektiv vhodný pro portréty, reportáže a každodenní fotografování nabízející přirozené zorné pole. Jasná světelnost f / 1,8 přináší výhody práce za různých horších světelných podmínek a nabízí také větší kontrolu nad hloubkou ostrosti pro izolaci objektů se selektivním zaostřením. Na jednotlivé skleněné členy a prvky byly aplikovány vícevrstvé povlaky, které potlačují odlesky, reflexe a stíny pro lepší kontrast a věrnost barev při práci za přesvětlených podmínek. Zaoblená clony s 12 lamelami navíc vytváří příjemnou kvalitu bokehu.

Staré OBJEKTIVY s bajonetem (závitem) M42

K závěru roku 2020 jsem si pořídil sadu starých objektivů s bajonetem (závitem) M42. Objektivy byly používány u starých kinofilmových zrcadlovkách například PRAKTICA. Tyto objektivy jsou v současné době stále dostupné na bazarech, jelikož v době analogové fotografie byly nejen v Čechách, ale i v Evropě hojně rozšířeny. Při pořizování této sady jsem se zaměřil hlavně na parametr f, čili na světelnost objektivu. Jelikož moderní objektivy s vysokou světelností stojí značné peníze, tak tyto staré objektivy stojí zlomek ceny a parametr f je úchvatný a jako další výhoda je opravdu kvalitní zpracování. Kvalita kresby a bokeh je u každého objektivu sice individuální, ale dodává fotografiím originální pojetí, čehož se dá využít při tvorbě zajímavých snímků. O tom jakou mají tyto objektivy kresbu se postupně dozvíme v sekci Galerie/Staré objektivy. Je fakt, že focení starými skly (objektivy) mě v poslední době začalo hrozně bavit. Baví mě, že vše mám ve svých rukou jak ostření tak i nastavení clony a výběrem objektivu i danou kresbu s kompozicí. Dalo by se říci, že člověk může být více tvořivý. K objektivům jsem si pořídil několik redukcí, dále speedbooster (o tom co je speedbooster si povíme v samotném článku), makro kroužky, sluneční clony a krytky. Neustále pokukuji po bazarech po krásných kouscích a pokud mě nějaký zaujme, snažím se ho získat.

Z leva: PENTACON 1,8/50 , Carl Zeiss PANCOLAR electric 1,8/50, DANUBIGON 2,8/135 , Carl Zeiss FLEKTOGON 2,8/20 , Carl Zeiss SONNAR 2,8/200 a uprostřed dole redukce z M42 na mikro 4/3 pro fotoaparát OLYMPUS OM-D

PŘÍSLUŠENSTVÍ

K fotoaparátům a objektivům samozřejmě používám i příslušenství, bez kterého se častokrát nelze obejít a realizovat tak spostu nápadů. Zatím zde uvedu ty nejpoužívanější a časem zde doplním další případně i ukázky jejich použití v praxi. Takže začneme něčím v čem techniku přenáším. Pro přenášení používám batoh Rollei Fotoliner Backpack. Jedná se pro mne o naprosto vyhovující praktický 35 litrový batoh, který pojme vše co potřebuji a ještě k tomu je vše přehledně uspořádané a jednoduše přístupné. Co se týče stativů, tak používám celkem dva. První dva jsou také od značky Rollei a to typ Rollei Traveller Aluminum – jedná se o velice skladný, celkem pevný stativ na cesty, ale pro Panasonic G9 a těžší objektivy jsem si pořídil většího bratra a to typ Rollei C5i. Popruh na těla používám od firmy Peak Design a jsem z něj nadšený, díky systému kotviček, které si připevníte na těla fotoaparátů můžete popruh rychle připnout a zase odepnou a přehazovat mezi těly. Pro fotoaparát Panasonic jsem si pořídil tak zvaný smallrig (upínací konstrukce pro připevnění na stativ viz foto níže). Dálkovou spoušť používám kabelovou jednoduchou spoušť JJC DMW-RS2. Koncem srpna roku 2022 jsem si konečně do své výbavy pořídil blesk, konkrétně GODOX Speedlite TT350O.


ÚPRAVA FOTOGRAFIÍ

Můj computer, na kterém provádím postproces svých fotografií běží na systému Linux, konkrétně na distribuci Debian (oficiální web Debianu). Hardwarové vybavení mé stanice je následující:

Základní deskaGIGABYTE B450 AORUS PRO
ProcesorAMD Ryzen 5 3600 + chlazení SilentiumPC Fera 3 HE1224 v2
Operační paměťHyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz CL16 FURY
Grafická kartaGIGABYTE GeForce RTX 2060 SUPER GAMING OC
Systémový diskSSD disk Kingston SSD A2000 1000GB
Napájecí zdrojSilentiumPC Supremo FM2 Gold 650W
SkříňSilentiumPC Aquarius X70W Pure Black, USB 3.0

Tuto sestavu jsem si navrhl a svépomocí sestavil v roce 2020. V podstatě se jedná velice stabilní a rychlý stroj, který se nezalekne i nějaké té pořádné gamesy.

V podstatě pro celou svou práci používám pouze software v licenci open-source. Od svazujícího operačního systému Windows a placených softwarů jsem doslova utekl. Pro postproces jsem používal Zoner 18, pak jsem zkusil i X, ale současná politika ročních licencí, které bych si musel, každý rok kupovat znovu a znovu, mne donutila přejít do světa open-source (otevřený software). Open-source software mě nyní nestojí ani halíř, což mi šetří nemalé náklady, které mohu využít jinak, třeba investicí do nové techniky. Každopádně musím poděkovat vývojářům, kteří tvoří tento software, bez nároku na odměnu, za jejich investovaný čas a know-how.

Jako hlavní software pro zpracovávání rawů používám DarkTable, jedná se o plnohodnotný ekvivalent komerečního softwaru LightRoom, pro nenáročné operace s rawy používám i RawTherapee, k následným úpravám používám Gimp. Pro archivaci a databázi fotek používám DigiKam. Pro rychlé prohlížení a promazávání / třídění používám Gwenview. Pro tvorbu HDR fotografií používám program Luminance HDR, a pro skládání panoramatických snímků používám Hugin – Panorama photo stitcher.


TISK FOTOGRAFIÍ

Tisk fotografií provádím na tiskárně EPSON L365