Žabí portréty

V sobotu na prvního Máje nevykvetla žádná třešeň a tak místo políbení mé drahé polovičky jsem vyrazil do přírody se svým aparátem OLYMPUS OM-D E-M5 M II s nasazeným přibližovadlem (teleobjektivem) Panasonic Lumix G VARIO 100-300mm f/4,0-5,6 II Power O.I.S.

Využil jsem poslední šanci v tomto roce a tak jsem vyrazil k vodě, kde se konají poslední chvíle žabích námluv a rozmnožovacích rituálů těchto slizounů. Bylo krásné podvečerní sluníčko a taky pěkné teplíčko, což vylákalo žabky z úkrytů si trochu zakvákat a začít schůzovat. I když byly docela plaché, tak se mi podařilo zachytit několik snímků, které stojí za ukázku. Posuďte sami.

No a nyní když jste zhlédly mé výtvory, tak můžeme zhodnotit techniku, kterou byly fotografie pořízeny. Spíše bych se chtěl rozepsat o zmiňovaném objektivu Panasonic Lumix G VARIO 100-300mm f/4,0-5,6. Všechny výše prezentované fotografie byly pořízeny pomocí tohoto objektivu a tak si můžeme zhodnotit jeho výhody a nevýhody.

Jako výhody bych určitě vyzdvihl dlouhé ohnisko 300mm, ze kterého při dvojnásobném crop faktoru u velikosti čipů M4/3 získáváme ohnisko 600mm. S takovým ohniskem se již něco dá přiblížit. Další výhoda je zoom z ohniska 100mm (200mm) do 300mm (600mm), což nám umožňuje si více pohrát s kompozicí a nenaběháme se u toho.

No a nevýhody vidím v tom že objektiv je schopen zaostřit až od vzdálenosti 1,5m, takže pokud se mi podařilo více přiblížit k žabkám a chtěl udělat detailní snímek žabího oka, tak jsem měl smůlu, nezaostřil jsem. Ani ohnisko 300mm na nejmenší možnou ostřicí vzdálenost mi neumožnilo tento detail pořídit. Detailní portréty žabích obličejů co jsou zde vystavené jsou nafoceny na ohnisko 300mm z co nejkratší vzdálenosti.

Celkově bych objektiv hodnotil kladně. Za peníze cca 17 000 Kč, za které lze tento objektiv pořídit nelze čekat highend profi kvalitu, ale co je dnes profi kvalita…Každopádně tento objektiv nemá ve své cenové kategorii konkurenci co se týče kvality zpracování a kresby. No a když se zmiňuji o kresbě tak objektiv kreslí velice dobře v průběhu celého rozsahu až úplně na ohnisku 300mm se mi kresba jeví malinko horší a je lepší si více přiclonit pro získání ostřejšího snímku. Co se týče rychlosti ostření, tak to zase tak špatné není, objektiv docela rychle přeostřuje, ale pokud se začne fotografovaný objekt pohybovat, tak nelze čekat zázraky, ale to také hodně záleží na nastavení fotoaparátu a jeho kvalitách.

Určitě se o tomto objektivu nerozepisuji naposledy, v budoucích příspěvcích určitě budu prezentovat mnoho dalších fotografií, které budou pořízeny pomocí tohoto objektivu a budu míti i více zkušeností jak s ním pracovat.

StoliFOTO

www.stolifoto.cz

Autor webu StoliFOTO.cz

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *